Sosyal medyanın sonu yaklaşıyor mu?

Kenan

Member
Son zamanlarda Facebook'ta, sanki sonsuzluk gibi gelen bir süre boyunca bakmamışken: Ana sayfada, sıradan kullanıcıya on bir yıl önceki tatilleri hatırlatılıyor (neredeyse unutuluyor!), haber akışında dağınık bir bilgi akışı beliriyor: Ciddi haberlere komik memler ve Haber klipler karışıyor, çizgi romanlar ve büyükanne tarifleri arasında Küba'daki kuzenin tatil fotoğrafları çıkıyor, apartman başvuruları yerine emlakçıların reklamlarını görüyorsunuz.

Yıllardır bitmesine rağmen el ilanları basılmaya devam edilen bir partiye geliyormuşsunuz gibi geliyor. Facebook'taki 500 “arkadaştan” yalnızca birkaçı çevrimiçi. Yıllardır kendisinden haber alamadığınız okul arkadaşınız mı? Oturumu kapatalı uzun zaman oldu! Müdavimlerin masası mı? Etkin değil. Profilinde hala genç ve dinamik görünen öğrenci arkadaşın mı? Artık bir baba ve gri. 13 yıl önce katıldığınız Erasmus grubuna baktığınızda yaşınızın ilerlediğini fark ediyorsunuz: “Son ziyaretiniz on bir yıl önceydi” diyor.

Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg'in öğrenci yurdunda “TheFacebook” web sitesini aktif hale getirmesinden 20 yıl sonra, platform zamanın ötesinde görünüyor: kansız, hayalet bir kasaba gibi. Oxford İnternet Enstitüsü'nün bir araştırması da bu duruma uyuyor: Buna göre 2070 yılına gelindiğinde Facebook'taki ölü kullanıcı sayısı, yaşayan kullanıcı sayısını geçecek. Zuckerberg'in her zaman platformunu dijital bir pazara dönüştürme vizyonu vardı. Ancak kışkırtıcılar ve komplo teorisyenleri orada ortaya çıktıktan sonra yönetim, algoritmalarda ince ayar yapmaya ve Facebook'u bir oturma odası haline getirmeye karar verdi.


Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.


Facebook'un hâlâ Katolik Kilisesi'nden daha fazla üyesi var


“Arkadaşlar ve aile önce gelir”, Facebook'un o zamanki ürün patronu ve şu anki Instagram patronu Adam Mosseri'nin 2016 ABD başkanlık seçim kampanyasının ortasında yayınladığı slogandı. Önce arkadaşlar ve aile. Ancak sanal oturma odalarında da esneyen bir boşluk var. Ve can sıkıntısı. Müzik başka bir yerde çalıyor: Z Kuşağı TikTok'ta dans ediyor, Y kuşağının sonları Instagram, Snapchat veya Telegram'a göç etti. Geriye kalan, tatilden Facebook aracılığıyla rapor veren Boomers'tır.

Facebook'un daha az yenilikçi stratejisi, rakipleri satın almaktan (Instagram, WhatsApp) veya onların özelliklerini kopyalamaktan (Snapchat) oluşuyordu. Ancak daha çevik ve dinamik rakibi TikTok ile karşılaştırıldığında mavi dev yaşlı görünüyor. Economist dergisi, yakın zamanda yayınlanan “Sosyal ağın sonu” başlıklı kapak yazısında, “Pazardaki ışıklar söndü” diye yazdı.

Facebook hâlâ dünyanın en büyük topluluğu ve üç milyar kullanıcısı ile Katolik Kilisesi'nden (1,3 milyar) daha fazla üyeye sahip. Ancak kullanıcılar yaşlanıyor, pasifleşiyor ve daha az paylaşım yapıyor. Pazar araştırma şirketi Gartner tarafından yapılan bir analiz, hayatlarını çevrimiçi olarak paylaşan Amerikalıların sayısının 2020'den bu yana yüzde 40'tan 28'e düştüğünü gösteriyor. Büyük bir düşüş aynı zamanda değişen sosyal iklimle de ilgili: Kullanıcılar paylaşım yapma konusunda daha temkinli davranıyor çünkü izleyiciler daha duyarlı hale geliyor. Maço Haberlardan herkes hoşlanmaz ve bir kargaşa çıkmadan önce bunu özel WhatsApp futbol grubunuzda paylaşmak daha iyidir. Gartner analistleri önümüzdeki yıl sosyal medya kullanıcılarının yarısının ya hesaplarından vazgeçeceğini ya da kullanımlarını önemli ölçüde azaltacağını öngörüyor.

Çok sayıda şirket Platform X'te reklam vermeyi durdurdu


Meta genel merkezde iletişim davranışındaki değişikliği zaten kaydettiler: Instagram patronu Mosseri, geçen Temmuz ayında kullanıcıların, herkesin erişemeyeceği doğrudan mesajlarda ve hikayelerde fotoğraf ve Haberları giderek daha fazla paylaştığını duyurdu. WhatsApp veya Telegram gibi kapalı ekosistemlerde tartışmalar giderek artıyor. Grupları veya kanalları bir tür düzenlemeye tabi olmayan yayıncıdır.

Bu arada Facebook, içeriği üzerindeki kontrolünü giderek kaybeden bir tür sürekli reklam veren televizyona dönüştü. Birkaç hafta önce, diğer şeylerin yanı sıra, Tanrı'nın Oğlu'nun karides şeklinde tasvir edildiği, yapay zeka tarafından üretilen İsa figürleri ortalıkta dolaşıyordu. Kullanıcılar İsa'nın tuhaf tasvirlerini mizahla karşıladılar ve dindar bir şekilde “Amin” yorumunu yaptılar. Ancak bu, Facebook için utanç verici bir olaydı; yalnızca yönetimin dindar insanların duygularını incitmemeye büyük önem vermesi nedeniyle değil, aynı zamanda bir reklam platformu olarak çekiciliğini de azaltması nedeniyle. Grup satışlarının yüzde 97,5'ini reklamlar oluşturuyor ve iş modeli çok çeşitli değil. 2020'de tanınmış şirketler #Kâr İçinNefreti Durdur sloganı altında reklam boykotu çağrısında bulundu çünkü onların görüşüne göre Facebook, nefret söylemine karşı kararlı bir önlem almıyordu.

Bu zaten Platform tarafından da hissedildi. Yapay zeka çöpleri, nefret söylemi, sahte haberler: Sosyal medyadaki parti bitti mi?

Manzara sosyal ve medyaya bölünebilir


Sosyal medyanın sonu sıklıkla tahmin ediliyor. Bir bakıma, Silikon Vadisi'ndeki felaket ve kasvet de ağır basıyor. Oraya gelip giden birçok start-up'ı gördünüz. Friendster, MySpace ve Google+ gibi sosyal ağlar, nihayet 2022'de kapatılan studiVZ ve studentVZ gibi artık internet mezarlığına gömüldü. Ancak bir kuğu şarkısı erken ve anlamsız olurdu çünkü şirketlerin bunun için çok fazla sosyal sermayesi var. Sosyal medya ortamının farklı işlevsel mantıklarla iki kısma ayrıldığı tezi için söylenecek çok şey var: sosyal ve medya. Kamusal medya bölümünde partiler, şirketler ve yıldızlar kanalları kullanıyor. Özel sosyal kısımda ise kullanıcılar birbirleriyle fikir alışverişinde bulunuyor.

Bunun dijital kamuoyu açısından sonuçları var çünkü fikirler artık serbestçe dolaşamıyor: herkes ideolojik vagonlarına sığınıyor. Ancak üç milyar insanın kayıtlı olduğu bir sosyal ağ her zaman aşırı büyük ve sosyal etkileşimlere karşı yapılandırılmıştır: Hiç kimsenin 500 arkadaşı yoktur, ancak araştırmaların gösterdiği gibi üç ila altı arası gerçek arkadaş vardır. Bu açıdan bakıldığında, başlangıçtan beri işlevsiz olan bir toplumsal sistem olan bir şey farklılaşıyor.

New York Times geçen yıl “Sosyal medyanın geleceği önemli ölçüde daha az sosyal olacak” diye yazmıştı. Bu, sosyal medya platformlarının daha az sosyal veya hatta anti-sosyal hale geldiği anlamına gelmiyor; aksine sosyal etkileşimlerin daha küçük alanlara kaydığı anlamına geliyor. ABD'de 42 milyon kullanıcısı olan bir tür dijital mahalle yardımı olan hiper yerel uygulama Nextdoor, giderek artan popülerliğin tadını çıkarıyor: Burada komşular ağ kurabilir ve örneğin bebek bakıcılarını organize ederek, mobilyaları monte ederek veya köpeği yürüyüşe çıkararak birbirlerine yardım edebilirler. Mahalle portalı www.nebenan.de Almanya'da da benzer şekilde çalışıyor; burada mahallenizden kıyafet satın alabilir veya saray festivallerinde buluşma ayarlayabilirsiniz. Gerçek hayat, sanal alanda değil, kapının dışında gerçekleşir.