Uzay teleskopu harika, Çin’in sıfır Covid politikası bir fiyasko

Kenan

Member
Ev
teknoloji
Science 2022: Uzay teleskopu zirvede, Çin’in sıfır Covid politikası bir fiyasko

Science dergisi bir kez daha yılın bilimsel atılımlarını seçti. Uzaydaki keşifler ve tıptaki gelişmeler hakkında.


Torsten Harmsen

Webb teleskobu, bugüne kadar sayısız gökada içeren evrenin en derin ve en keskin görüntüsünü sağladı.


Webb teleskobu, bugüne kadar sayısız gökada içeren evrenin en derin ve en keskin görüntüsünü sağladı.dpa/Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü/Nasa/Esa/CSA


James Webb Uzay Teleskobu (JWST), 2022 yılının bilimsel atılımı seçildi. Onunla birlikte, bunlar arasında ilk kez bir asteroitin yönünü değiştirmeyi başaran NASA’nın Dart görevi, dünyanın en büyük bakterisinin keşfi, çok yıllık bir pirinç çeşidinin geliştirilmesi ve daha fazlası yer alıyor. Uzman dergisi Science’ın editörleri ve yayıncıları her yılın sonunda, “Yılın Buluşu” başlığı altında yılın en önemli on bilimsel başarısını seçerler.


Bugüne kadarki en büyük, en pahalı ve en güçlü uzay teleskobu Aralık 2021’de uzaya fırlatıldı. Adını eski NASA CEO’su James Webb’den almıştır. Avrupa ve Kanada uzay ajanslarının yardımıyla inşa edildi. Kayıtları için astronomik nesnelerden gelen kızılötesi radyasyonu kullanır.


Bilim Haftası: Berlin, yılın buluşlarını onurlandırıyor

Bilim Haftası: Berlin, yılın buluşlarını onurlandırıyor

Temmuz 2022’de, Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaktaki konumundan ilk görüntüleri teslim etti. Bunlar şimdiden coşkuyu tetikledi. Science’ın deyimiyle “astronominin yaldızlı çocuk dahisi”, bir galaksi kümesinin 4,6 milyar yıl önceki haliyle ve Karina Bulutsusu’ndaki yıldız oluşum bölgelerinin jilet gibi keskin görüntülerini gösterdi. Aynı zamanda, erken Evren’in şimdiye kadar kaydedilen en derin ve en keskin kızılötesi görüntüsünü sağladı.


Teleskop uzay imajında devrim yaratacakSonraki aylarda daha fazla kayıt yapıldı. Örneğin, JWST güneş sistemindeki en uzak gezegen olan Neptün’ü gösterdi ve metan buzu halkaları ve bulutları ortaya çıkardı. Dünya’dan 700 ışıkyılı uzaklıkta bir gezegende ilk kez karbondioksit ve diğer molekülleri tespit etti. Science, teleskopun “kozmos görüşümüzde devrim yaratacağını” yazıyor.


Örneğin, Büyük Patlama’dan yaklaşık 300 milyon yıl sonra ilk kez göründükleri gibi galaksilerin görüntülerini sağladı. Gökbilimciler şaşırıyorlar çünkü ilk galaksiler inanılmaz derecede parlak. Çalışmalara katılan bir astronom olan Erica Nelson, “Onların sessiz, düzenli diskleri, ilk galaksilerin kalabalık, kaotik erken Evren’de nasıl oluştuğuna dair anlayışımıza meydan okuyor” dedi.


Mega teleskop başarır, gökbilimciler sevinir - ama bunun nesi bu kadar sansasyonel?

Mega teleskop başarır, gökbilimciler sevinir – ama bunun nesi bu kadar sansasyonel?

Tıpta, yılın atılımları, yeni bir respiratuar sinsityal virüs (RSV) aşısı için ilk başarılı klinik denemeleri içeriyordu. Şu anda birçok küçük çocuk için sorunlara neden olan tam olarak solunum virüsüdür. Diğer bir buluş, yaygın bir herpes virüsünün multipl skleroz (MS) gelişiminde önemli bir rol oynadığına dair kanıttır. Epstein-Barr virüsüdür. Virüse karşı yeni ilaçların veya aşıların bir gün MS’i iyileştirmesinin mümkün olduğu söyleniyor.


Çin’in sıfır Kovid politikası yılın yenilgisi olduYılın diğer atılımları arasında NASA’nın bir asteroidi yörüngesinden saptıran ilk görevi olan Dart görevi de vardı. Bu, Dünya’yı yaklaşan bir asteroit çarpmasından kurtarmak için bir yöntem olabilir. Kuzey Grönland’ın permafrostu ve dünyanın en büyük bakterisinde en az iki milyon yıllık DNA’nın keşfi de dahil olmak üzere yapay zekadaki gelişmeler de kabul edildi. Thiomargarita magnifica.“Kahrolsun Xi Jinping!”: Çin’deki Protestolar

Ancak yılın “arızalar” denilen bilimsel yenilgileri de vardır. Science dergisi bu konuda Çin’in sıfır Kovid politikasına yer veriyor. İlk başta başarılı olduğu söylendi. Science yazarları, “Ancak zamanla Çin’in katı tecrit politikaları ekonomisine ağırlık verdi, vatandaşlarını hayal kırıklığına uğrattı ve muhtemelen halk sağlığına yarardan çok zarar verdi.”


Onlar için 2022’nin en önemli olumsuz olayı Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı. Sadece toplu ölüm ve ıstırap getirmekle kalmıyor, Science’a göre bilim, uzay yolculuğu, yiyecek ve enerji kaynakları ve iklim değişikliğine karşı mücadele için de etkileri var.